петок, 30. септември 2022. Вести денес: 117
home Фудбал

УЕФА отвори постапка против однесувањето на Арнаутовиќ

УЕФА отвори постапка против однесувањето на Арнаутовиќ

По вчерашниот допис од Фудбалската федерација на Македонија, Европската фудбалска централа (УЕФА) објави дека покрена истрага против Марко Арнаутовиќ за неговата претерана и некоректна реакција врз Езџан Алиоски по постигнувањето на голот за 2-1 на австриската селекција во неделата против Македонија.

Арнаутовиќ се извини за однесувањето и изјави дека не станувало збор за расистичко однесување. Сепак, УЕФА целосно ќе го анализира случајот и покрена постапка.

Напаѓачот ризикува парична казна или суспензија на барем еден натпревар. Одлуката се очекува во текот на денешниот или утрешниот ден.

Коронавирус