вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 124
home Фудбал

УЕФА отвори истрага против ФФМ, може да добиеме казна за прекршување на ковид протоколите!

УЕФА отвори истрага против ФФМ, може да добиеме казна за прекршување на ковид протоколите!

Европската фудбалска федерација, УЕФА, ќе го истражува можното „лошо однесување и кршење на Ковид правилата“ на некои македонски репрезентативци во врска со земањето на примероци при нивното тестрање на коронавирус во саботата, пред мечот со Холандија.

Иако Македонија е елиминирана од Еуро 2020, УЕФА покрена истрага и можно е поднесување на дисциплинска постапка и казна за ФФМ.

Од УЕФА велат дека евентуалната казна нема да се однесува поединечно на играчите, туку казна би имало само за федерацијата.

Qatar 2022