петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 58
home Фудбал

УЕФА објави дека немало расизам на мечот меѓу ПСЖ и Башакшехир во ЛШ

УЕФА објави дека немало расизам на мечот меѓу ПСЖ и Башакшехир во ЛШ

Пјер Вебо, црномурест помошник тренер на турскиот шампион, бил опишан од судијата од Романија, Себастијан Колтеску, на главен судија и сонародник Овидиу Хатеган како „овој црнец“ кога објаснил кој треба да биде протеран на клупата на турскиот шампион.

Откако ја слушнале играчите и тренерите на гостите, следеше нивен жесток револт поради расизмот на судиите и натпреварот бил прекинат, по што играчите на двата тима одбија да го играат додека ги водат „расистички судии“ .

Сега УЕФА ја затвори истрагата, објаснувајќи дека романскиот судија изговорил „овој црнец“ за да го идентификува Вебо, а не да го навреди, „затоа што тој збор нема негативна конотација во романскиот јазик“.

Сепак, судиите тврдат дека Вебо, чие исклучување во 13. минута од натпреварот предизвика невидена брканица против судиите и историски прекин на натпреварот, нив ги нарекол „Цигани“ на почетокот на мечот.

„Вебо од втората минута ни дофрли„ Цигани “, па затоа помошниот судија му рече на шефот да го казни и додаде:„ Тој не смее да се однесува така “, изјавил романскиот новинар Емануел Росу.

Снимката што се појави подоцна, исто така покажува дека во толпата што следела, еден од Турците му пришол на романскиот главен судија и му рекол: „Во мојата земја, Романците се Цигани“.

По скандалот во кој судиите биле нападнати за „расизам“, УЕФА го поништи црвениот картон на Вебо, па затоа натпревар продолжи следниот ден.

 

ЕУРО 2020

Македонија