петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

УЕФА не планира да го одложи натпреварот на Арарат-Ерменија со Црвена ѕвезда

УЕФА не планира да го одложи натпреварот на Арарат-Ерменија со Црвена ѕвезда

Европската фудбалска асоцијација го следи влошувањето на конфликтот во Нагорно Карабах пред натпреварот на Арарат-Ерменија против Црвена ѕвезда во квалификациите за Лигата на Европа.

-УЕФА внимателно ја следи ситуацијата, но натпреварот се планира да се одржи во согласност со распоредот, велат од организацијата.

Покрај тоа, УЕФА нема да ги одложи домашните натпревари на репрезентациите на Ерменија и Азербејџан во рамките на Лигата на нации.

Да потсетиме, во врска со влошувањето на конфликтот, во Ерменија беше прогласена воена состојба и општа мобилизација, а на граѓаните од 18 до 55 години им беше забрането да ја напуштаат земјата.

Коронавирус