петок, 23. јули 2021. Вести денес: 29
home Фудбал

УЕФА ќе ги тужи Јувентус, Барселона и Реал Мадрид

УЕФА ќе ги тужи Јувентус, Барселона и Реал Мадрид

Европската фудбалска асоцијација објави иницирање дисциплинска постапка против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

Причината за отворање на случајот е можно кршење на регулаторната рамка на УЕФА, заради проектот Суперлига.

Реал Мадрид, Јувентус и Барселона, за разлика од другите девет клубови основачи на турнирот, не ја напуштија Суперлигата.

Арсенал, Челси, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем, Милан, Атлетико, Интер претходно се договорија со УЕФА за реинтеграција. (МИА)

Коронавирус