сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 27
home Фудбал

УЕФА ќе дозволи по 25 фудбалери да пријави секоја селекција на ЕП во фудбал

УЕФА ќе дозволи по 25 фудбалери да пријави секоја селекција на ЕП во фудбал

Европската фудбалска куќа УЕФА е пред одлука на учесниците на ЕП во фудбал оваа лето да дозволат уште двајца играчи на списокот на патници на првенството, поради непредвидливата ситуација со пандемијата, пренесува англискиот весник„Тајмс“.

Ова прашање беше покренато на состанокот на извршниот комитет на УЕФА, а од Европската конфедерација се согласиле да го разгледаат предлогот и најверојатно ќе го одобрат.

Станува збор за зголемување од бројот на фудбалери кои селекторите на земјите учеснички на ЕП меѓу кои и Македонија, ќе можат да го поведат на ЕП од 23 на 25 играчи.

Коронавирус