сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 34
home Фудбал

УЕФА ја казни Црвена ѕвезда за навредите кон Ибрахимовиќ

УЕФА ја казни Црвена ѕвезда за навредите кон Ибрахимовиќ

Суспензија од еден натпревар на домашен терен без присуство на публика и парична казна во износ од 30.000 евра изрече денеска Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) за српскиот шампион Црвена ѕвезда поради инцидентот за време на натпреварот против Милан во рамки на Лига Европа.

Казната доаѓа поради навредите на расна основа што му беа упатени на напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, од новинарската ложа на стадионот „Рајко Митиќ“ во Белград на 18 февруари, за време на првиот шеснаесетфинален натпревар во Лига Европа што заврши без победник 2;2.

Црвена ѕвезда ќе мора следниот европски натпревар на домашен терен да го игра со слоганот „Не на расизмот (“#NoToRacism“) со логото на УЕФА, а доколку српскиот шампион повтори сличен инцидент во период од една година ќе мора да одигра уште еден натпревар без присуство на публика.

Коронавирус