петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 172
home Фудбал

УЕФА ја казни Англија

УЕФА ја казни Англија

УЕФА ја казни Фудбалската федерација на Англија со 100.000 евра и еден натпревар на репрезентацијата на оваа земја да игра пред празни трибини.

Казната доаѓа поради нередите на англиските фанови пред, за време и по финалето на ЕВРО 2020 на мечот со Италија.

Тоа ќе биде мечот од квалификациите за СП во Катар 2022 против Албанија следниот месец, да го игра пред празни трибини.

Во случај нешто слично да се повтори во рок од две години, тогаш казната ќе биде уште еден натпревар пред празни трибини.