петок, 30. септември 2022. Вести денес: 25
home Фудбал

УЕФА излезе со официјален став за тоа каде ќе се игра Европското првенство

УЕФА излезе со официјален став за тоа каде ќе се игра Европското првенство

Овие денови излезе информација дека Европското првенстви би можело да се игра на Островот,поточно во Англија.

Денес стигна и официјалниот став на УЕФА. Европската куќа на фудбалот и засега е јасна по тоа прашање.

„Како и што е објавено турнирот ќе се одржи во 12 земји, намерата на УЕФА останува иста “, одговорија од УЕФА.

„УЕФА е одлучна ЕУРО 2020 да се игра во 12 европски градови, според договорениот распоред. Промени нема“.

Европското првенство е планирано да се игра во: Амстердам, Баку, Билбао, Букурешт, Будимпешта, Копенхаген, Даблин, Глазгов, Лондон, Минхен, Рим и Санк Петерзбург.

Коронавирус