петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 128
home Фудбал

УЕФА и КОНМЕБОЛ ќе организираат пресметка меѓу Италија и Аргентина во чест на Марадона

УЕФА и КОНМЕБОЛ ќе организираат пресметка меѓу Италија и Аргентина во чест на Марадона

УЕФА и КОНМЕБОЛ бараат начин да закажат меч меѓу Италија и Аргентина со епитет „суперкуп пресметка“ во ноември, на годишнината од смртта на легендарниот Диего Армандо Марадона.

Двете фудбалски организации разменуваа судии, на ЕУРО имаше судии кои не беа од Европа, па сега „Њујорк Тајмс“ најавува дека се бараат решение за да се организира овој натпревар меѓу двете селекции победници на своите континенти.

Според идејата, овој натпревар да се одигра во Неапол на стадионот „Диего Армандо Марадона“. Проблем на УЕФА и КОНМЕБОЛ е да најдат термин за одигрување на мечот.