недела, 5. јули 2020. Вести денес: 70
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Фудбал

УЕФА и ФИФА ја одбележаа 90-годишнината од раѓањето на „еден од најдобрите голмани“

УЕФА и ФИФА ја одбележаа 90-годишнината од раѓањето на „еден од најдобрите голмани“

Легендарниот руски голман и поранешен репрезентативец на СССР, Лав Јашин е роден на денешен ден пред точно 90 години. По тој повод Европската и Светската фудбалска федерација оваа годишнина ја одбележаа на своите официјални Твитер профили.

ФИФА го нарече Јашин „еден од најдобрите голмани“ во историјата.

Лав Јашин е поранешен олимписки шампион, европски шампион, петкратен шампион на СССР, трикратен победник на Купот на СССР.

Ја има освоено Златната топка во 1963 година.

Парламентарни избори 2020