четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 21
home Фудбал

УЕФА го објави тимот на сезоната во ЛШ, Салах го нема

УЕФА го објави тимот на сезоната во ЛШ, Салах го нема

УЕФА вклучи 20 играчи во тимот на сезоната во Лигата на шампиони. Во објавениот состав, прави впечаток недостатокот на ѕвездата на Ливерпул, Мохамед Салах, но пак во листата се најдоа шест други играчи на Ливерпул.

Ливерпул ја освои титулата во престижниот турнир оваа сезона по успех со 2:0 над Тотенхем во финалето.

Најдобрите во турнирот на своите позиции:

Голмани: Алисон Бекер (Ливерпул), Марк-Андре Тер Штеген (Барселона)

Одбрана: Вирџил ван Дајк (Ливерпул), Матаис де Лихт (Ајакс), Јан Вертонген (Тотенхем), Трент Александар-Арнолд (Ливерпул), Ендрју Робертсон (Ливерпул)

Среден ред: Муса Сисоко (Тотенхем), Хаким Зиеш (Ајакс), Кевин де Бруин (Манчестер Сити), Френки де Јонг (Ајакс), Танги Ндомбеле (Лион), Жоржино Вајналдум (Ливерпул), Давид Нерез (Ајакс), Рахим Стирлинг ( Манчестер Сити)

Напад: Лионел Меси (Барселона), Душан Тадиќ (Ајакс), Садио Мане (Ливерпул), Кристијано Роналдо (Јувентус), Лукас Моура (Тотенхем).

Коронавирус