петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 169
home Фудбал

УЕФА донесе одлука: Оваа репрезентација ќе мора да го смени дресот за настап на ЕП!

УЕФА донесе одлука: Оваа репрезентација ќе мора да го смени дресот за настап на ЕП!

Унијата на европски фудбалски асоцијации (УЕФА) нареди на Украинската фудбалска репрезентација да го отстрани натписот „Слава на хероите“ од дресовите на Европското првенство, соопшти прес-службата на УЕФА за Спутник.

„По понатамошна анализа, конкретната комбинација на овие два слогана јасно се смета за политичка природа, со историско и милитаристичко значење. Затоа, овој специфичен слоган од внатрешната страна на дресот мора да се отстрани за употреба во натпреварувачки натпревари на УЕФА “, се вели во соопштението.

Претходно, претседателот на украинскиот фудбалски сојуз, Андреј Павелко, го претстави новиот дрес на украинскиот тим за учество на ЕУРО 2020. На маиците беа испишани зборовите: „Слава на Украина!“ И „Слава на хероите!“ , како и прегледот на Украина со Крим во неговиот состав.

Меѓународната фудбалска федерација, од своја страна, најави дека ќе остане неутрален во политичките прашања и истакна дека прашањето за Украинскиот дрес на Европското првенство во фудбал е во надлежност на УЕФА.

Да потсетиме, слоганот „Слава на Украина! Слава на хероите! “, Беше создаден за време на Втората светска војна, како поздрав до припадниците на„ Организацијата на украински националисти “и„ Украинската востаничка армија “, чиј водач беше Степан Бандера, кој исто така соработуваше со нацистите.

Коронавирус