петок, 29. јули 2022. Вести денес: 24
home Фудбал

УЕФА бара од ФИФА да го разгледа правилото за игра со рака и да не ги казнува случајните допири

УЕФА бара од ФИФА да го разгледа правилото за игра со рака и да не ги казнува случајните допири

Европската фудбалска асоцијација бара измени и дополнувања за да се обезбеди поголема флексибилност за судиите и да се спречат нефер казни за играчите.

Конкретно, зборуваме за фактот дека на судиите повторно им беше дозволено да утврдат дали играчот намерно играл со рака или не.

-Обидот секој контакт со рака, иако не е намерен, да се санкционира, резултираше со многу нефер одлуки кои беа исполнети со растечка фрустрација и непријатност од фудбалската заедница. Духот на играта секогаш мора да се зачува. Според мое мислење, враќањето на претходната интерпретација. Мошне често се случува топката случајно да ја погоди раката. Бидејќи овие случаи се неизбежни, тие не треба да бидат казнети со цел да се избегне прекумерна фрагментација во текот на играта и кога таквата ситуација го одредува исходот на натпреварот. Не треба да има срам да се признае дека понекогаш донесените одлуки не успеваат да ги постигнат своите цели. Затоа, тие мора да бидат ревидирани, напиша претседателот на УЕФА Александар Чеферин во своето обраќање.

Забележано е дека претседателот на ФИФА, Џани Инфантино во блиска иднина ќе се произнесе за барањето на УЕФА. (МИА)

Коронавирус