вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 18
home Фудбал

Убиен навивач на ЦСКА Москва: На лице место починал Игор Соколовски, уште 2 лица тешко повредени

Убиен навивач на ЦСКА Москва: На лице место починал Игор Соколовски, уште 2 лица тешко повредени

Голема трагедија се случила утрово во руската престолнина Москва, откако еден навивач починал, а двајца се тешко повредени во жестока пресметка на две фракции на хулигани на железничката станица Курск, објавија руските медиуми.

Инцидентот се случил на платформата на железничката станица, каде навивачи на ЦСКА го чекале возот од Санкт Петербург за Нижни Новгород за да заминат на гостувањето за дуелот од Суперкупот на Русија, помеѓу „армејците“ и првакот Локомотив Москва.

Наводно станувало збор за битка за превласт на трибината, во која една фракција веќе била во возот, а другата чекала на станицата, па кога пристигнал возот, започнала жестока тепачка.

Починал на лице место 30-годишниот Игор Соколовски, а други двајца, од кои еден со сериозни повреди, биле префрлени во болница. Полицијата започнала истрага за тешкиот инцидент.

Коронавирус