четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 26
home Фудбал

Уапсена е жената одговорна за една од најголемите фудбалски трагедии

Уапсена е жената одговорна за една од најголемите фудбалски трагедии

Поминаа пет години откако 71 лице загина во авионска несреќа, вклучувајќи го и речиси целиот тим на Чапекоенсе.

Дури по повеќе од 1.600 дена, лицето што се сметаше за одговорно за трагедијата беше уапсено.

Тоа е боливиската Селија Кастедо Манастирио на која и беше доверена анализата и одобрувањето на планот на летот на авионот што ги превезуваше членовите на бразилскиот клуб.

Утврдено е дека на авионот му недостасува гориво за патувањето, а летот е дозволен без претходна проверка на сите параметри.

Тој сега е зад решетки, јавуваат бројни бразилски медиуми.

„Жената од Боливија беше специјалист за безбедност при летање и во тоа време не ги почитуваше минималните процедурални услови за одобрување на планот на летот на авионот, бидејќи опсегот на летови во презентираната програма не беше соодветен за патување“, истакна Федералната полиција

Таа беше приведена во Корумба, Бразил, каде што ќе спроведе законски процедури за нејзино предавање на боливиските власти.

Локални избори 2021