петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 143
home Фудбал

ТВ правата во фудбалската Суперлига ќе се пресметуваат во милијарди

ТВ правата во фудбалската Суперлига ќе се пресметуваат во милијарди

Сумата која што ќе ја добиваат фудбалските тимови во Суперлигата на годишно ниво од ТВ права е двојно поголема од актуелната Лига на шампиони.

Четири милијарди евра годишно ќе гласат приходите кои ќе ги плаќаат ТВ куќите кои ќе сакаат да ги пренесуваат натпреварите.

Први на листата кои застанаа во ред се Фејсбук, ДАЗН и Дизни. Бонусот кој што ќе го добијат сите учесници во лигата ќе изнесува околу 250 милиони евра.

Американската корпорација „JP Morgan Chase“ е подготвена да одвои дури шест милијарди евра буџет за Суперлигата да стане реалност.

Коронавирус