среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 6
home Фудбал

Турција се надева дека ќе ја добие организацијата на ЕУРО 2024

Турција се надева дека ќе ја добие организацијата на ЕУРО 2024

Претседателот на Турскиот фудбалски сојуз Јилдирим Демирорен изрази надеж дека УЕФА ќе и ја додели организацијата на Европското првенство во 2024 година.

Главен противкандидат за добивање на ЕУРО 2024 на Турците им е Германија.

– Во Турција се изградени многу модерни стадиони, за разлика од стадионите во Германија кои се стари и „истрошени“.  Со право се надеваме дека ќе ја добиеме организацијата, вели првиот човек на турскиот фудбал.

Досега Турција не била домаќин на ЕП, а во случај да го добие би се играло на 10 стадиони во девет градови.

УЕФА одлуката ќе ја донесе за состанокот во Нион закажан за 27 септември. (МИА)

Коронавирус