вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 147
home Фудбал

Турција поднесе кандидатура за ЕУРО 2024

Турција поднесе кандидатура за ЕУРО 2024

Фудбалскиот сојуз на Турција поднесе денеска до Европската фудбалска унија (УЕФА) кандидатура за организација на Европското првенство во 2024 година.

Претседателот на фудбалскиот сојуз, Јилдирим Демирорен рече дека оваа понуда е најдобрата понуда од Турција некогаш.

Турција заедно со Грција го сакаше ЕУРО 2008, а потоа и самостојно во 2012 и 2016 година, но таа земја никогаш не била домаќин на некое големо фудбалско натпреварување.

Единствен противкандидат на Турција е Германија.

Западна Германија беше домаќин на Европското првенство во 1988 година, а потоа како соединета го организираше Мундијалот во 2006 година.

Извршниот одбор на УЕФА домаќинот ќе го избира на 27 септември.