четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 128
home Фудбал

Тухел од новите сопственици на Челзи ќе добие 200 милиони фунти за трансфери

Тухел од новите сопственици на Челзи ќе добие 200 милиони фунти за трансфери

Тренерот на Челзи, Томас Тухел, летово ќе може да потроши 200 милиони фунти на трансфери, пишува „The Telegraph“.

Според британскиот весник, конзорциумот на Тод Боули, косопственик на Лос Анџелес Доџерс, кој е блиску до купување на лондонскиот клуб, е подготвен да ја одвои оваа сума.

Се истакнува дека приоритет на Челзи во летниот преоден рок е засилување на одбраната во врска со заминувањето на Антонио Рудигер, Андреас Кристенсен и Цезар Аспиликуета. Главна цел на клубот се дефанзивците Жил Кунде од Севиља и Јошко Гвардиол од Лајпциг. На списокот на интереси на лондончани има вкупно осум дефанзивци, вклучувајќи ги Пау Торес од Виљареал и Хозе Хименез од Атлетико.

Во случај на продажба на напаѓачот Тимо Вернер, како и на играчите од средниот ред Хаким Зиех или Кристијан Пулишиќ, „сините“ ќе се обидат да го ангажираат напаѓачот на Манчестер сити, Рахим Стерлинг.

Коронавирус