среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 159
home Фудбал

Тухел го обнови договорот со Челзи до 2024 година

Тухел го обнови договорот со Челзи до 2024 година

Европскиот шампион Челзи на официјалната веб-страница објави продолжување на договорот со главниот тренер Томас Тухел.

Новиот договор на германскиот специјалист се пресметува до летото 2024 година.

За потсетување, Челзи го победи Манчестер Сити со минимален резултат во финалето на ЛШ 2020/21. Лондонскиот клуб по втор пат во историјата го освои најпрестижниот европски клупски трофеј.

Тухел го презеде премиерлигашот на крајот на јануари 2021 година. Тој на тренерската позиција го наследи Френк Лампард.

Коронавирус