сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 103
home Фудбал

Трансферот на Азар може да се покаже далеку поспектакуларен

Трансферот на Азар може да се покаже далеку поспектакуларен

Белгискиот весник „ХЛН Спорт“ тврди дека всушност Еден Азар ќе го чини Реал Мадрид 160 милиони евра, а не како што беше досега познато – 100-115 милиони. Во јули 2019 година тој пристигна на „Сантијаго Бернабеу“ од Челси. За споредба, за Герет Бејл платија 101 милиони евра во 2013 година, а за Кристијано Роналдо 94 милиони евра во 2009 година.

Според изданието, во договорот меѓу Реал и Челси стои дека сумата мора да се пренесе на три рати – 40, 56 и 64 милиони евра, првите две се веќе платени, а последната е планирана за 2021 година. Дури и со досега споменатите параметри од 100-115 милиони евра, ова е рекорден излезен договор за „сините“ од Лондон. Сè уште нема официјална потврда за информациите на „ХЛН Спорт“.

Азар добива 14 милиони евра годишно, а има договор за уште четири сезони. Сепак, неговата прва кампања во Мадрид не беше за паметење, откако долго време се опоравуваше од повредата. (МИА)

Коронавирус