среда, 16. јуни 2021. Вести денес: 157
home Фудбал

Трагедија: Ракометар на Загреб и фудбалер загинаа во страшна сообраќајка (ФОТО)

Трагедија: Ракометар на Загреб и фудбалер загинаа во страшна сообраќајка (ФОТО)

Ракометниот клуб ППД Загреб објави трагична вест затоа што соопшти дека еден од нивните ракометари и млади таленти загинал во сообраќајна несреќа, објавува Гол.мк

Се работи за Јосип Бепо Кадија, играч кој беше роден во 2000 година. Тој потекнуваше од ракометно семејство, сите членови му играа ракомет, а беше најблиску да стане успешен професионален спортист.

S izrazitom tugom i nevjericom Rukometni klub PPD Zagreb iskrenu sućut izražava obitelji i prijateljima tragično…

Gepostet von RK Zagreb am Dienstag, 5. Mai 2020

Трагедијата се случила синоќа околу 23 часот, кога автомобил со четири млади лица излетал од патот. Двајца страдаа смртно, меѓу нив Кадија, еден се бори за живот, а еден е преживеан. Вториот кој е починат е 16-годишниот Јосип Бркљачиќ, талентиран млад фудбалер кој играше за ХНК Приморац.

Во академиите на ППД Загреб, Кадија пристигнал во 2015 година од Арбaнаси.

ЕУРО 2020

Македонија