четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 176
home Фудбал

Трагедија: Фудбалски судија почина на натпревар (ВИДЕО)

Трагедија: Фудбалски судија почина на натпревар (ВИДЕО)

Судијата Виктор Хуртадо починал за време на натпреварот од 25.коло во националниот шампионат на Боливија меѓу екипите на Олвејс Реди и Петролеро (5:0).

Според тамошните медиуми, трагдеијата се случи во второто полувреме кога срцето на 32-годишниот судијата престанало да работи. Лекарите од двете екипи се обиделе да му помогнат. Потоа,

тој бил испратен во болница, но лекарите не можеле да го спасат судијата.

Исто така е објавено дека лекарите на стадионот успеале да го реанимираат Хуртадо. Меѓутоа, во болницата, тој повторно имал срцев удар, што доведе до смрт.

Боливискиот претседател Ево Моралес преку Твитер изрази сочувство до роднините и пријателите на арбитерот. (МИА)

Коронавирус