среда, 7. декември 2022. Вести денес: 14
home Фудбал

ТРАГЕДИЈА: Фудбалер почина од коронавирус

ТРАГЕДИЈА: Фудбалер почина од коронавирус

Бразилскиот напаѓач Лукас Переира починал од последиците на инфекција со коронавирус.

Переира се борел за живот во болница последните неколку дена откако се разболел од вирусот во неговата земја.

Переира играл во Европа четири години.

Играл за Ајачио од 2004 до 2008 година, во првата и втората француска лига. Кариерата ја завршил пред девет години како 30-годишник на Светското првенство во САД.

-Нашиот пријател Лукас ја загуби битката со коронавирусот, напишал Ајачио, клуб за кој Бразилецот одиграл 97 натпревари и постигнал 24 погодоци.

Qatar 2022