недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 114
home Фудбал

Тотенхем поднесе жалба за исклучувањето на Сон

Тотенхем поднесе жалба за исклучувањето на Сон

Премиерлигашот Тотенхем поднесе жалба за отстранување на напаѓачот Сон Хунг Мин во натпреварот од 11. коло од шампионатот на Англија против Евертон (1:1), пренесува „Гардијан“.

Во 79-та минута од средбата, Сон стартуваше врз играчот од средниот ред на Саутемптон, Андре Гомеш, кој налета на друг фудбалер на Тотенхем и при тоа доби фрактура на стапалото.

Првично, судијата Мартин Аткинсон извади жолт картон од џебот, но сериозноста на повредата и ВАР го натераа да се премисли и да му додели црвен картон на Кореецот.

Доколку Англиската фудбалска асоцијација не ја прифати жалбата и го регистрира црвениот картон, тоа автоматски ќе значи дисквалификација на Сон за натпреварите во Премиерлигата против Шефилд Јунајтед, Вест Хем и Бурнемут.

Коронавирус