понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 158
home Фудбал

Тотенхем и ПСВ ремизираа, Клуб Бриж и Монако ги поделија бодовите

Тотенхем и ПСВ ремизираа, Клуб Бриж и Монако ги поделија бодовите

Во третото коло од групната фаза во Лигата на шампиони, Тотенхем ремизираше 2:2 на гостувањето кај ПСВ Ајндховен во групата Б, а Клуб Бриж на домашен трен одигра нерешено 1:1 со Монако во групата А.

ПСВ го искористи домашниот терен и во 30-та минута преку голот на Ирвинг Лозано стигна до водство од 1:0. Но, девет минути подоцна Тотнхем израмни преку Лукас Моура.

Англискиот тим во второто полувреме направи пресврт и во 55-та минута поведе со 1:2 со голот на Хари Кејн. Меѓутоа, во 87-та минута Лук де Јонг ги постави конечните 2:2 и донесе израмнување за домаќините.

На вториот натпревар Клуб Бриж и Монако одиграа 1:1. Муса Сила во 32-та минута донесе водство за гостите, а седум минути подоцна израмни Весли Мораес. (МИА)