петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 86
home Фудбал

Тотенхем и Њукасл им ги зедоа службените телефони и лаптопи на вработените

Тотенхем и Њукасл им ги зедоа службените телефони и лаптопи на вработените

Лондон, 4 април 2020 (МИА) – Во Тотенхем и Њукасл, ги земале службените паметни телефони и лаптопи за сите свои вработени кои беа пуштени на неплатен одмор, пренесува Дејли Мејл.

Ова е за да се осигураат дека тие немаат никаква работа, така што клубовите можат да се потпираат на финансиската поддршка од владата за време на периодот на стагнација заради пандемијата од коронавирус.

Покрај тоа, двата клуба веќе ги намалија платите на преостанатиот персонал за 20 отсто, кои засега сè уште одат на работа.

Одлуката е малку изненадувачка, затоа што ја запира активноста на скаутите. Неплатено отсуство вклучува и секој кој претходно се ангажирал во видео анализа на натпреварите на тимот и оние на ривалите. На тој начин, кога ќе се продолжи првенството во Премиер лигата, Њукасл и Тотенхем ќе заостануваат на ниво на извидници.

Другите клубови во Англија не ја прекинаа оваа активност затоа што може да се прави од дома.

Коронавирус