петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 168
home Фудбал

Топ 10 играчи со највисоки откупни клазули во Ла Лига

Топ 10 играчи со највисоки откупни клазули во Ла Лига

Барселона денес потпиша нов, петгодишен договор со 18-годишниот Педри. Каталонскиот клуб го обврза со договор до 2026 година во кој има откупна клазула од милијарда евра.

Со таа откупна клазула Педри е на врвот во Ла Лига според висината, тука се уште Валверде и Бензема. Барселона очигледно сака долгорочно да ги врзува младите таленти, следни каталонските медиуми ги најавуваат Ансу Фати и Гави.

Листата од топ 10 фудбалери со највисоки откупни клазули е составена само од играчи на Реал Мадрид и Барселона.

 

ТОП 10 ИГРАЧИ СО НАЈВИСОКИ ОТКУПНИ КЛАЗУЛИ

Педри – Милијарда евра

Федерико Валверде – Милијарда евра

Карим Бензема – Милијарда евра

Давид Алаба – 850 Милиони евра

Антоан Гризман – 800 Милиони евра

Брахим Диаз – 750 Милиони евра

Лука Модриќ – 750 Милиони евра

Винисиус Жуниор – 700 Милиони евра

Марко Асенсио – 700 Милиони евра

Тибо Куртоа – 700 Милиони евра 

Коронавирус