сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 47
home Фудбал

Тој е херој на нацијата: Ракитиќ ноќта пред мечот против Англија имал речиси 40 температура

Тој е херој на нацијата: Ракитиќ ноќта пред мечот против Англија имал речиси 40 температура

Иван Ракитиќ откри како маки проживувал ноќта пред натпреварот во кариерата. Малку недостасувало Хрватска во полуфиналето да остане без еден од најважните играчи поради висока температура.

-Минатата ноќ имав повисока температура, скоро 39, откри Иван Ракитиќ после најголемата победа во историјата на хрватскиот фудбал.

Ракитиќ одигра маестрално против Англија, повторно беше маестрален заедно со Модриќ и Брозовиќ го држеше средниот ред на Хрватска и играта на репрезентацијата. А за малку останале без него пред натпреварот да почне.

-Лежев  во креветот и собирав сили за големиот натпревар. Вредеше, издржав, додаде Ракитиќ.

Тој вели дека за пропуштање на финалето нема ни збор.

-Ма нема шанси. Финалето ќе го играм и со една нога ако треба.