четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Тери ја заврши својата фудбалска кариера

Тери ја заврши својата фудбалска кариера

Поранешниот капитен на англиската репрезентација и на тимот на Челзи, Џон Тери одлучи да ја заврши својата кариера на возраст од 38 години.

Договорот на Тери со англискиот второлигаш Астон Вила истече летото. Тој имаше понуди од Спортинг Лисабон, Спартак Москва и клубови од Кина, но се реши да стави крај на професионалното играње фудбал.

Тери сака да се посвети на тренерската работа. Се шпекулира дека во Астон Вила, би можел да почне како асистент на тренерот Тиери Анри.

Зад себе Тери има 23 години во англискиот фудбал од кои 22 во дресот на Челзи. Со „сините“ од Лондон освои пет титули во Премиер лигата, Лигата на шампионите, Лигата на Европа, четири ФА купа, и три Лига купа.

Со 717 одиграни натпревари е трет на вечната листа по број на настапи за Челзи.

Џон Тери има одиграно 78 натпревари за Англија. (МИА)

Коронавирус