понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 97
home Фудбал

ТАЖНА ВЕСТ: На 46 години почина поранешниот македонски репрезентативен голман Гоце Груевски

ТАЖНА ВЕСТ: На 46 години почина поранешниот македонски репрезентативен голман Гоце Груевски

На 46-годишна возраст почина во Австралија почина поранешниот македонскиот репрезентативен голман Гоце Груевски.

Груевски добро ќе остане запаметен како еден од најдобрите голмани во историјата на македонскиот фудбал, кој ќе остане запаметен по настапите во националниот тим на Македонија.

Во својата фудбалска кариера Груевски настапуваше за прилепска Победа, Слога Југомагнат, Работнички, Беласица и Вардар, а кариерата ја заврши во австралиски Престон каде потоа остана да работи како тренер на голманите, се до неговата ненадејна смрт.

Австралискиот клуб со жалење и преку социјалните мрежи се збогуваше од Гоце Груевски.

Коронавирус