недела, 20. ноември 2022. Вести денес: 14
home Фудбал

Таму се случила голема семејна трагедија: Ова куќата на Велебит во која е роден најдобриот фудбалер на светот (ВИДЕО)

Таму се случила голема семејна трагедија: Ова куќата на Велебит во која е роден најдобриот фудбалер на светот (ВИДЕО)

Најдобриот фудбалер на светот е роден во село Модриќи. Неговото детство во родниот крај го прекина војната.

Во 1991 четниците ја срушиле родната куќа и го убиле неговиот дедо. Лука со своето семејство живеел во задарскиот хотел Иж.

Лука секој момент го користел да игра со топката, па така кружи анегдотата дека како мал скршил повеќе прозори со топка, отколку што тоа го направиле српските гранати при нападите.

Бројни туристи ова лето доаѓале на Велебит, барајќи ја родната куќа на фудбалерот чија приказна го инспирира целиот свет. Туристите на прагот на напуштената куќа оставиле шалови и цвеќе.

Срушената куќа на многумина им послужи како потврда дека никогаш не треба да се откажуваат од своите соништа.

Видеото можете да го погледнете ТУКА

Коронавирус