среда, 29. март 2023. Вести денес: 1
home Фудбал

Суперкупот на Европа во Истанбул?

Суперкупот на Европа во Истанбул?

Градот Истанбул требаше да ги пречека двата најдобри тима во моментот на „Стариот континент“, но одлуката на крајот падна Сити и Челзи финалето од да го играат на „Драгао“ во Португалија.

Турците секако ќе добијат материјална оштета поради трошоците за организација во изминатите месеци, но УЕФА дополнително им излезе во пресрет и им дозволила да го организираат Суперкупот кој е планиран да се одигра кон крајот на летото.

И во него би можеле да гледаме дуел на две англиски екипи затоа што Манчестер Јунајтед во финалето од Лигата на Европа игра против Виљареал.

Финалето во Лигата на шампионите е закажано за 29. мај.

 

loading...