среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 139
home Фудбал

Суперкупот на Англија во 2021 година може да биде преместен од „Вембли“ поради женското ЕП

Суперкупот на Англија во 2021 година може да биде преместен од „Вембли“ поради женското ЕП

Англискиот фудбалски Суперкуп можеби нема да се одржи на „Вембли“ во 2021 година. Во тек се преговори за преместување на натпреварот на друг стадион. Причината е Европското првенство за жени.

Женското ЕУРО 2021 ќе се игра во Англија од 7 јули до 1 август.

По традиција Суперкупот на Англија се игра на „Вембли“.

Коронавирус