петок, 30. септември 2022. Вести денес: 162
home Фудбал

Судијата кој не го призна голот на Роналдо доби отказ

Судијата кој не го призна голот на Роналдо доби отказ

Дани Микел главниот судија на мечот Србија и Португалија во квалификациите за пласман на СП во Катар, му даде отказ на долгогодишниот помошник Мари Дикс.

Токму Дикс во третата минута од судиското продолжение направи превид и не му призна чист гол на Кристиано Роналдо, иако топката со цел обем ја мина гол линијата.

„Долги години работам со Мари и разбирате дека ова е тешка одлука за мене и затоа нема да ја коменитарам“, изјави Микели.

„Ова е големо разочарување за мене баш пред Европското првенство. Микели ми рече дека сака да продолжи со друг помошник бидејќи ја загубил довербата во мене. Навистина се надевав на поголема поддршка, долго соработуваме, грешки се случуваат“, изјави Дикс.

Коронавирус