петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 155
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Лозово

home Фудбал

Суарез го повикал Меси во Атлетико

Суарез го повикал Меси во Атлетико

Лионел Меси летово ја напушти Барселона по две децении и се пресели во ПСЖ

Диего Симеоне имаше желба да го донесе Аргентинецот, иако срамежлив, во Атлетико Мадрид, но тоа беше невозможно да се постигне.

Тренерот на „јорганџиите“ се обиде тоа да го направи тоа преку Луис Суарез, големиот пријател на Меси.

Не му се јавив на Лео, но го замолив Луис да го праша како е и дали му се допаѓа идејата, односно дали има најмала можност да дојде во Атлетико. Севкупно, тоа траеше три часа, ПСЖ веќе одлучи да го доведе “, призна Симеоне и продолжи:

“Никогаш немав шанса да работам со Меси. Пред да заминам во ПСЖ, тој беше во Барселона, а јас во Атлетико, а ние дури и не се сретнавме како играчи во настапи за аргентинската репрезентација”.

“Ако ме прашате за кој клуб треба да игра, ќе кажам во оној што сака да победи и кој знае што е потребно за да се направи тоа. Не е важно на која позиција игра, важно е тимот да биде организиран да победуваш. Не треба да размислуваш за него, туку за тимот “, рече Симеоне.

Коронавирус