среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 53
home Фудбал

Стадион во Монако преименуван во чест на Дидие Дешам

Стадион во Монако преименуван во чест на Дидие Дешам

Стадион кој се наоѓа во Монако веднаш до арената на ист клуб „Луј Втори“ е преименуван во чест на селекторот на Франција, Дидие Дешам.

Како што информира „Ле Фигаро“, францускиот тренер беше присутен на свечената церемонија.

Исто така, церемонијата ја посети и принцот Алберт Втори од Монако и околу 500 гледачи, како и млади фудбалери од локалното училиште.

„Стадион Дидие Дешам“ се наоѓа преку улицата од стадионот на Монако „Луј Втори“.

Исто така, во чест на Дешам, еден стадионот беше именуван по него во неговиот роден град Бајон.

Франција предводена од Дешам стана светски шампион на Мундијалот во Русија 2018.

Коронавирус