четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Срна стави крај на фудбалската кариера

Срна стави крај на фудбалската кариера

Поранешниот фудбалер на Каљари, Дарио Срна одлучи да стави крај на својата кариера и да прифати тренерска улога во клубот на своето срце – Шахтјор Доњецк.

Во средата, Срна објави дека го напушта Каљари по само една сезона во Сардинија. Имаше гласини дека тој може да игра во Парма, но наместо тоа, 37-годишниот дефанзивец одлучи да преземе по друг пат.

Кратко потоа, Шахтјор објави дека Хрватот се враќа во клубот како дел од тренерскиот тим на новиот тренер Луис Кастро.

Срна е една од најголемите легенди на Шахтјор, откако помеѓу 2003 и 2018 година има одиграно повеќе од 500 натпревари за тимот. Тој исто така има 134 натпревари за репрезентацијата на Хрватска.

Коронавирус