недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 247
home Фудбал

Србија ќе гради 8 стадиони и сака да биде домаќин на финалето на ЛШ- еве како ќе изгледа најубавиот (ФОТО)

Србија ќе гради 8 стадиони и сака да биде домаќин на финалето на ЛШ- еве како ќе изгледа најубавиот (ФОТО)

Србија ги објави плановите за изградба на неколку нови стадиони низ целата земја, при што Белград има амбиции да биде домаќин на финалето на Лигата на шампионите.

Ова го најави српскиот претседател Александар Вучиќ, кој откри повеќе детали за идејата.

-Ќе изградиме околу седум-осум нови стадиони. Најубавиот ќе биде во Белград со капацитет од 63 до 64 илјади седишта и ќе биде во можност да го организира финалето на Лигата на шампионите, рече Вучиќ.

Локални избори 2021