четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Србија го објави конечниот список за Мундијалот во Русија

Србија го објави конечниот список за Мундијалот во Русија

Селекторот на српската фудбалска репрезентација, Младен Крстајиќ, го објави конечниот список од 23 фудбалери кои ќе настапат на Светското првенство (СП) во Русија.

Од списокот отпаднаа четири имиња – Матија Настасиќ, Мијат Гачиновиќ, Немања Максимовиќ и голманот Александар Јовановиќ.

Крстајиќ оваа одлука ја донесе пред заминувањето на српската репрезентација на подготовки во Австрија, каде ќе oдигра два контролни натпревари против Чиле и Боливија.

Конечен список:

Голмани: Владимир Стојковиќ (Партизан), Марко Дмитровиќ (Еибар), Предраг Рајковиќ (Макаби Тел Авив)

Одбрана: Антонио Рукавина (Виљареал), Бранислав Ивановиќ (Зенит), Душко Тошиќ (Гвангжу), Александар Коларов (Рома), Никола Миленковиќ(Фиорентина), Милан Родиќ (Црвена Звезда), Урош Спајиќ (Краснодар), Милош Вељковиќ (Вердер)

Среден ред: Лука Миливојевиќ(Кристал палас), Немања Матиќ (Манчестер јунајтед), Сергеј Милинковиќ-Савиќ (Лацио), Душан Тадиќ (Саутемптон), Адем Љајиќ (Торино), Андрија Живковиќ (Бенфика), Марко Грујиќ (Ливерпул), Филип Костиќ (Хамбург), Немања Радоњиќ (Црвена звезда)

Напад: Александар Митровиќ (Њукасл), Александар Пријовиќ (ПАОК), Лука Јовиќ (Ајнтрахт)

Србија на Светското првенство ќе игра во група Е заедно со Бразил, Швајцарија и Костарика. (МИА)

Коронавирус