среда, 7. декември 2022. Вести денес: 148
home Фудбал

Спортинг одбива да плати пенали за Михајловиќ

Спортинг одбива да плати пенали за Михајловиќ

Португалскиот фудбалски великан Спортинг Лисабон одбива да плати 10 милиони евра пенали што ги бара српскиот тренер Синиша Михајловиќ за предвремен раскин на договорот.

Михајловиќ беше ангажиран од старото раководство на „зелено-белите“ и при промена на управата доби раскин на договорот по само девет дена поминати во Лисабон.

– Немам ништо против него, но тој никогаш не освоил ништо и не е голем тренер, за разлика од тоа што беше добар фудбалер. Кај нас беше на пробна работа од 15 дена и нема да му платам 10 милиони надоместок. Уште на почетокот почна да прави грешки, бараше да ја смени локацијата на подготовките и да платиме 300.000 евра повеќе, изјави новиот претседател на клубот Соуса Синтра.

Михајловиќ пред околу еден месец потпиша тригодишен договор со Спортинг вреден 6 милиони евра. Во тренерската кариера работеше и во Болоња, Катанија, Фиорентина, Сампдорија, Милан и Торино.

МИА

Qatar 2022