четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 55
Во живо

„Св. Климент Охридски, стожерот на македонската грамотност“

home Фудбал

Спектакуларен натпревар со шест гола во Минхен, Германија ја победи Португалија

Спектакуларен натпревар со шест гола во Минхен, Германија ја победи Португалија

Репрезентацијата на Германија ја совлада селекцијата на Португалија со 4:2 во дербито на од второто коло од Ф-групата на ЕВРО 2020. Натпреварот се одигра во Минхен, а Португалците си постигнаа два автогола.

За Германија ова се првите три бода на 16. Европско првенство, додека Португалија го забележа првиот пораз.

По две кола, Франција води со четири бода, Германија и Португалија имаат по три, Унгарија е последна со еден бод.

Во третото коло на 23 јуни, Португалија ќе игра со Франција, а Германија со Унгарија.

Qatar 2022