четврток, 23. мај 2019. Вести денес: 59
home Фудбал

СП 2018: Највисок, најстар, најскап,… седум рекорди во Русија

СП 2018: Највисок, најстар, најскап,… седум рекорди во Русија

Хрватскиот двометраш Ловре Калиниќ е највисокиот играч на Светското првенство во Русија. Во продолжение следуваат рекорди во седум категории:

Највисок фудбалер: Само еден од 736 играчи на Светското првенство е над два метра -голманот на Хрватска, Ловре Калиниќ кој игра за белгискиот клуб Гент, (2.01 м.). Веднаш зад него на оваа листа се данскиот дефанзивец Јаник Вестергард и белгискиот голман Тибо Куртоа со 1.99 метри.

Најнизок фудбалер: Не очекувајте играчот од средниот ред на Саудиска Арабија, Јахја Ал-Шехри, да постигне многу голови со глава на СП, бидејќи играчот на Леганес е висок – 1,64 метри.

Највозрасен фудбалер: На возраст од 45 години со датум на раѓање на 15 јануари 1973 година, египетскиот голман Есам Ел-Хадари не е само најстариот играч во Русија, туку и најстариот на сите досегашни СП. Тој е дури и постар од тројца тренери на Светското првенство.

Најмлад фудбалер: Австралискиот тинејџер Даниел Арзани е најмладиот играч во Русија на 19-годишна возраст. Но, тоа не е рекордер во сите времиња, кој се уште му припаѓа на Феми Опабунми, кој учествувал во 2002 година на возраст од 17 години и два месеца.

Највозрасен тренер: Уругвајскиот Оскар Табарез е на 71-годишен, што го прави најстариот тренер во Русија. Но, тој е околу осум месеци помалку од Ото Рехагел, германскиот тренер на Грција во 2010 година.

Најмлад тренер: Алиу Сисе на Сенегал е најмладиот селектор во Русија на возраст од 42 години и три месеци. Но, тоа сепак го прави речиси 15 години постар од најмладиот тренер на сите времиња, бидејќи таа чест му останува на Аргентинецот Хуан Хосе Трамутола, кој беше само 27 години и осум месеци на првото Светско првенство во 1930 година.

Најскап играч: Пари Сен Жермен мораше да исплати 222 милиони евра (261 милиони долари), на Барселона за капитенот на Бразил, Нејмар.

МИА