петок, 29. јули 2022. Вести денес: 99
home Фудбал

Соса ја одби Хрватска,ќе настапува за Германија

Соса ја одби Хрватска,ќе настапува за Германија

Иако од него се очекуваше да биде иднината на хрватскиот фудбал, Берна Соса потврди дека не планира да го носи дресот на Хрватската фудбалска репрезентација.

23-годишниот член на германски Штудгард до последно настапуваше за младинските категории на Хрватска, но откако доби германски пасош донесе одлука да чека повик од оваа селекција.

„Готово е, мојот став повеќе не може да се менува. Ми се јавија од Хрватскиот фудбалски сојуз, разговарав и со Златко Далиќ, му ја кажав мојата одлука и нема враќање. Селекторот беше коректен, ми посака среќа и разбра дека таму не може да се стори ништо повеќе“, рече Соса за хрватските медиуми.

 

Коронавирус