петок, 14. мај 2021. Вести денес: 35
home Фудбал

Солскјер: Сите го сакаат Руни

Солскјер: Сите го сакаат Руни

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер зборуваше по победата од 3: 0 над Дерби Каунти во осминафиналето на ФА Купот. Дуелот ќе биде запаметен и по тоа што против „црвените ѓаволи“ се исправи поранешниот напаѓач Вејн Руни, кој играше на „Олд Трафорд“ помеѓу 2004 и 2017 година.

– Сите го сакаат Руни. Навивачите ценат сé што направи за Јунајтед. Тој беше добар денес, покажа класа, иако премногу долго ја држеше топката. Што се однесува до нашата игра – денес не се чувствував како да имавме лесна победа, иако резултатот 3-0 вели поинаку. На моменти бевме сериозно загрижени. Не можам да кажам дека ми се допаѓаше нашата игра пред да бидат постигнати двата гола. Ние сè уште имаме многу повредени офанзивни и денес (вчера) имавме среќа што Игало имаше свој ден, прокоментира Норвежанецот.

Во дуелот против Дерби Каунти, Одион Игало (41′, 70′) постигна два гола во својот прв дуел како стартер, а пред него беше прецизен Лук Шоу (33 ‘).

Следниот ривал на Јунајтед е Норвич.

Коронавирус