недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 97
home Фудбал

Солскјер: Морав да сменам многу во Јунајтед по Мурињо

Солскјер: Морав да сменам многу во Јунајтед по Мурињо

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер изјави дека морал да смени многу работи со „црвените ѓаволи“ по Жозе Мурињо.

Норвежанецот го замени Специјалниот на крајот на 2018 година и, по бурниот старт, претрпе многу критики за променливите резултати. Сепак, 20-кратниот шампион на Англија во моментов настапува стабилно и на 11 последователни натпревари на сите турнири нема пораз – 8 победи и 3 реми.

– Чувствував дека мора да променам многу работи тука. Купивме четири играчи, а многумина заминаа. Ние исто така префрливме еден куп млади луѓе во првиот тим. Не знам колку се драматични овие промени. Мислам дека не беа овие драматични промени за тимот – ние само требаше да работиме на одредени елементи на сложувалката и нашите решенија функционираа. Не е само тактиката, туку и играчите. Имам одличен штаб и филозофија за која мислам дека е достојна за овој клуб. Јас сум „црвен“ и мислам дека знам што треба за овој клуб. Убеден сум дека сме на вистинскиот пат. Различните клубови имаат различни култури и различни начини на однесување, но верувам во тоа каде се насочува Манчестер Јунајтед сега, изјави Солскјер.

Коронавирус