вторник, 20. септември 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Солскјер: Имаме пари за нови дополнувања

Солскјер: Имаме пари за нови дополнувања

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер, објави дека клубот има доволно ресурси за да купи нови играчи во зима.

Досега тимот не настапуваше многу добро од почетокот на сезоната и е едвај на 12. место во Премиер лигата. Во зима, „црвените ѓаволи“ се очекува да бидат доста активни на пазарот за да ја зајакнат својата постава.

Сепак, не е јасно дали Солскјер ќе ја задржи својата функција до тогаш.

– Јас имам договор за три години и ги планирам работите однапред. Кога губиме натпревар, не чекам за уверувања, туку продолжувам според планираното, а во него се вклучени идеи за нови засилувања. Верувам дека структурата во клубот е правилна затоа што секогаш менаџерот го има последниот збор. Знам дека луѓето зборуваат против нашите засилувања, но мислам дека тоа е навреда за нас, за нашиот трансфер тим и кон скаутите на клубот кои се одлични професионалци. Јас, Мик Фелан и мојот тим ги носиме одлуките што ги сакаме за играчите. Сепак, мора да видиме дали тие се на пазарот, а потоа започнуваат преговорите. Имаме пари за засилувања во јануари, како и за во лето. Ние ги правиме нашите планови и ги следиме нашите цели, но пред да се затвори пазарот, не беа достапни квалитетни фудбалери. Сепак, клубот има ресурси што му се потребни кога ќе се појави вистинскиот играч, рече Солскјер.

Коронавирус