понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 160
home Фудбал

Солари верува дека Реал сè уште има шанси да победи во сите натпреварувања

Солари верува дека Реал сè уште има шанси да победи во сите натпреварувања

Тренерот на Реал Мадрид, Сантијаго Солари ги охрабри своите играчи да не се откажуваат и покрај денешниот пораз од Жирона (1:2) на домашен терен во 24. коло од Примера.

– Ние не дејствувавме решително во нападот и не го решивме натпреварот во првото полувреме, иако имавме добри моменти. Во второто полувреме немавме доволно енергија, сакавме да постигнеме гол, но не успеавме. Противниците одиграа добро второ полувреме извршија притисок и ризично играа. Тоа им се исплатеше, рече Солари.

Тој потенцира дека тимот е изморен од густиот распорен на натпревари.

– Бевме уморни по серија тешки натпревари и ја плативме цената за трошење многу енергија.
Дали трката во шампионатот е изгубена? Ние мора да продолжиме да се бориме. Сè уште имаме шанси за успех на трите фронта (првенството, купот и Лигата на шампионите), изјави предводникот на Реал.

По овој пораз, Реал Мадрид остана на третото место во шпанското првенство со 45 поени. Лидерот Барселона има 54 бода, Атлетико Мадрид со 47 е втор.