сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 29
home Фудбал

Собраните 55 илјади евра од продадениот дрес на Марадона донирани за граѓаните на Неапол

Собраните 55 илјади евра од продадениот дрес на Марадона донирани за граѓаните на Неапол

Дресот на легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона, облечен пред 33 години во пријателски дуел против Италија, е продаден за 55.000 евра на онлајн аукција. Собраните средства ќе одат во добротворни цели, односно да се купат основни материјали за граѓаните на Неапол, кои претрпеле во тешка економска состојба поради коронарна пандемијата.

Дресот на аукција го подари поранешниот италијански фудбалер Чиро Ферара, кој го доби како сувенир од Аргентинецот на своето деби за „азурите“ на 10 јуни 1987 година во Цирих, во кој Италија славеше со 3:1, а Марадона го постигна единствениот гол за Аргентина.

– Чиро, победивме на уште еден натпревар, веројатно најважен од сите нив. И го добивме заедно, исто како и порано, напиша Марадона на Фејсбук.

Локални избори 2021